Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

29.11.2018

Renowacja mogił Powstańców Listopadowych

W 2018 roku, który jest rokiem celebrowanej przez Polaków 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odnowione zostały kolejne pamięci narodowej w Warszawie. Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera przeznaczył środki na remont mogił Powstańców Listopadowych.

Wojewoda Mazowiecki, realizując zadania związane z opieką nad grobami i cmentarzami wojennymi, sfinansował remont dwóch miejsc pochówku poległych podczas walk w czasie Powstania Listopadowego.

Mogiła Powstańców Listopadowych na Starych Powązkach w Warszawie

Na tej najstarszej czynnej nekropolii Warszawy znajduje się zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy Powstania Listopadowego. W mogile zbiorowej są pochowani nieznani z imienia i nazwiska żołnierze polegli w obronie Warszawy od  6 do 7 września 1831 roku. Mogiła została wyremontowana ze budżetu Wojewody Mazowieckiego w październiku br. Kwatera jest wpisana do ewidencji grobów wojennych i jest objęta opieką Wojewody. Wartość wykonanych prac w tym miejscu to 22 126,47 zł.

Pomnik Poległych w Bitwie pod Grochowem na Olszynce Grochowskiej

Zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy Powstania Listopadowego jest usytuowana przy ulicy Traczy. To zarówno Pomnik Poległych w Bitwie pod Grochowem, jak i miejsce pochówku. Złożono tam doczesne szczątki żołnierzy poległych 25 lutego 1831 roku podczas walk o Olszynkę Grochowską. Miejsce upamiętnienia określono jako aleja chwały. Obiekt pochodzący z okresu międzywojennego, z 1936 roku, wyremontowano ze środków Wojewody Mazowieckiego w kwietniu 2018 roku. Wartość wykonanych prac to 28 500 zł.

Powstanie Listopadowe było drugim powszechnym zrywem narodowym Polaków po Powstaniu Kościuszkowskim. Było powszechną walką, prowadzoną w latach 1830–1831, zwaną także wojną polsko-rosyjską, o wyzwolenie spod jarzma zaborcy. Skupiało się na terenie zaboru rosyjskiego, a wiele walk stoczono bezpośrednio w Warszawie. Rozpoczęło się w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło się 21 października 1831 roku.

Podziel / Share
29.11.2018, Ilość wejść: 547, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry