Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

21.11.2018

Odznaczenia za niesienie bezinteresownej pomocy

Dziś po południu w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyży Zasługi za Dzielność oraz Medali za Ofiarność i Odwagę. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP

Źródło: MSWiA

Prezydent RP Andrzej Duda w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w ratowaniu ludzkiego życia i mienia. W swoim wystąpieniu dziękował odznaczonym za postawę bohaterstwa, niezłomności i wielkiej odwagi.

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP

– Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia – mówił Prezydent Andrzej Duda wręczając odznaczenia zasłużonym w ratowaniu życia i mienia. Prezydent RP zaznaczył, że bohaterstwo objawia się nie tylko w czasie wojny.

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP

 – Można być bohaterem czasu pokoju, tego nigdzie nie uczą, nie uczą, jak mieć odwagę, nie uczą w szkole, że trzeba ratować życie drugiego człowieka – mówił.

Dwa odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie. Prezydent wspomniał wydarzenia i sylwetki osób, które ratując z poświęceniem innych ofiarowały własne życie.

– Wszyscy ci, którzy oddają życie za przyjaciół swoich, realizują największe zobowiązanie ewangeliczne. Są w związku z tym w jakimś sensie ludźmi świętymi. Ale przede wszystkim są bohaterami. Wierzę, że przez długie lata będą pamiętani jako bohaterowie, jako herosi – powiedział Prezydent. – Wieczna cześć ich pamięci! – podkreślił Andrzej Duda.

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP

Podczas uroczystości odznaczeni zostali (link przekierowuje do oficjalnej strony Prezydenta RP i otwiera się w nowym oknie)

Odznaczeni mieli możliwość złożenia wpisu w pamiątkowej Księdze Niepodległości.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Szef KPRP Halina Szymańska wraz z kierownictwem Kancelarii, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

 

Podziel / Share
21.11.2018, Ilość wejść: 1003, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry