Aktualności
Zwolnienia elektroniczne na Mazowszu
Od 1 grudnia 2018 r. wszystkie zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej. Nie trzeba będzie dostarczać papierowego zaświadczenia dla pracodawcy, ani pamiętać numeru NIP zakładu pracy.
W delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku odbył się briefing prasowy z udziałem Janusza Cieszyńskiego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sylwestra Dąbrowskiego Wicewojewody Mazowieckiego, Beaty Pawlińskiej-Wiak Dyrektora Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Płocku oraz Anny Sibilskiej Kierownika Delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia NFZ w Płocku. Spotkanie przybliżyło zalety nowego rozwiązania, które z początkiem grudnia usprawni dotychczasowy sposób wystawiania zwolnień lekarskich.
Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich niesie ze sobą szereg ułatwień i udogodnień. Lekarze zyskują szybki i pełny dostęp do danych pacjenta, a co za tym idzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie otrzymuje zwolnienie. Pracodawca zyskuje szybki dostęp do zwolnień pracowników, może je również skutecznie ewidencjonować, eliminując przypadki pomyłek i opóźnień. Co istotne, pacjenci nie muszą, jak do tej pory, przekazywać zwolnienia pracodawcy, gdyż wysyłane jest ono przez internet. NIP pracodawcy również jest wpisany do systemu e-zwolnień.
W celu jak najbardziej efektywnego korzystania z nowego rozwiązania, ZUS przeprowadził m.in. szkolenia dla lekarzy i placówek medycznych oraz asystentów medycznych, zawarto porozumienia z placówkami medycznymi.
Przypominamy, że wystawianie pierwszych e-zwolnień lekarskich było możliwe od stycznia 2016 r. W październiku br. w województwie mazowieckim e-ZLA stanowiło niemal 57 proc. wystawionych zwolnień. Więcej, bo ponad 59 proc. zwolnień elektronicznych odnotowano w tym czasie jedynie w województwie zachodniopomorskim. W sumie, od stycznia 2016 r. wystawiono w całej Polsce 7,37 mln elektronicznych zwolnień.
Dofinansowanie na zakup sprzętu
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie przekazywał i rozliczał dotacje na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz szkoleń związanych z wystawianiem e-ZLA. Na Mazowszu będzie to aż 6,197 mln zł przeznaczone z 50 mln zł dotacji celowej Rządu.
Co ważne, pracodawca musi mieć konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, wtedy otrzyma zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, a pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku zwolnienia i przedstawiać w zakładzie pracy.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail