Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

20.11.2018

Zwolnienia elektroniczne na Mazowszu

  • Na zdjęciu: prelegenci podczas briefingu prasowego.
  • Na zdjęciu: prelegenci podczas briefingu prasowego.
  • Na zdjęciu: prelegenci w trakcie konsultacji.
  • Na zdjęciu: prelegenci podczas konsultacji.
  • Na zdjęciu: zebrani podczas konsultacji.
  • Na zdjęciu: zebrani w trakcie konsultacji.

Od 1 grudnia 2018 r. wszystkie zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej. Nie trzeba będzie dostarczać papierowego zaświadczenia dla pracodawcy, ani pamiętać numeru NIP zakładu pracy.

W delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku odbył się briefing prasowy z udziałem Janusza Cieszyńskiego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sylwestra Dąbrowskiego Wicewojewody Mazowieckiego, Beaty Pawlińskiej-Wiak Dyrektora Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Płocku oraz Anny Sibilskiej Kierownika Delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia NFZ w Płocku. Spotkanie przybliżyło zalety nowego rozwiązania, które z początkiem grudnia usprawni dotychczasowy sposób wystawiania zwolnień lekarskich.

Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich niesie ze sobą szereg ułatwień i  udogodnień. Lekarze zyskują szybki i pełny dostęp do danych pacjenta, a co za tym idzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie otrzymuje zwolnienie. Pracodawca zyskuje szybki dostęp do zwolnień pracowników, może je również skutecznie ewidencjonować, eliminując przypadki pomyłek i  opóźnień. Co istotne, pacjenci nie muszą, jak do tej pory, przekazywać zwolnienia pracodawcy, gdyż wysyłane jest ono przez internet. NIP pracodawcy również jest wpisany do systemu e-zwolnień.

W celu jak najbardziej efektywnego korzystania z nowego rozwiązania, ZUS przeprowadził m.in. szkolenia dla lekarzy i placówek medycznych oraz asystentów medycznych, zawarto porozumienia z placówkami medycznymi.

Przypominamy, że wystawianie pierwszych e-zwolnień lekarskich było możliwe od stycznia 2016 r. W  październiku br. w  województwie mazowieckim e-ZLA stanowiło niemal 57 proc. wystawionych zwolnień. Więcej, bo ponad 59 proc. zwolnień elektronicznych odnotowano w  tym czasie jedynie w  województwie zachodniopomorskim.  W sumie, od stycznia 2016 r. wystawiono w całej Polsce 7,37 mln elektronicznych zwolnień.

Dofinansowanie na zakup sprzętu

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie przekazywał i rozliczał dotacje na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz szkoleń związanych z wystawianiem e-ZLA. Na Mazowszu będzie to aż 6,197 mln zł przeznaczone z 50 mln zł dotacji celowej Rządu.

Co ważne, pracodawca musi mieć konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, wtedy otrzyma zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, a pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku zwolnienia i przedstawiać w zakładzie pracy.

Podziel / Share
20.11.2018, Ilość wejść: 886, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry