Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

11.11.2018

Polacy świętują 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

Przez cały 2018 rok świętowany jest jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sto lat temu w 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska uwolniła się od zaborców. 11 listopada br. w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera oraz Wicewojewodowie: Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz uczestniczyli w oficjalnych obchodach upamiętniających to wydarzenie.

Uroczysta zmiana warty na pl. Józefa Piłsudskiego

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na placu Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart oraz apel pamięci.

O godzinie 12.00 wspólnie, przez wszystkich uczestników wydarzenia, odśpiewany został hymn państwowy. 

– To wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, Ojców Niepodległości, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać, choć mieli różne poglądy, absolutnie mieli tę jedną ideę – powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP.

Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem; jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym jest miłość do Ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski  – podkreślił w 100-lecie odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda.

Zebrane w tym miejscu delegacje przedstawicieli najważniejszych osób i instytucji w państwie, oraz przybyli goście wysłuchali apelu pamieci.

Następnie złożone zostały wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wieniec od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli: Prezydent RP, Andrzej Duda; Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński; Marszałek SenatuStanisław Karczewski  i  Prezes Rady MinistrówMateusz Morawiecki.

Główne uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Tego dnia Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wziął udział również w Mszy świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej oraz marszu pod patronatem Prezydenta RP.

Obchody w regionach

100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowano w całym kraju. Wiele wydarzeń rocznicowych odbyło się także na terenie województwa mazowieckiego.

Wspólne świętowanie w Radomiu

Uroczyste obchody w Radomiu rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, po której zebrani przeszli na rynek miejski pod Pomnik Czynu Legionów.

Przybyli przedstawiciele samorządu, mieszkańcy oraz zaproszeni goście wysłuchali tam apelu pamięci i złożyli wieńce. W uroczystości wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

 

Wicewojewoda wystartował również w Radomskim Biegu Niepodległości, który był sportowym elementem obchodów. 

Wieczór Niepodległości w Makarówce

Z kolei Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski na zaproszenie lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańców wziął udział w zorganizowanym z tej okazji wydarzeniu w Makarówce. Zebrani rozpoczęli obchody od mszy w kościele pod wezwaniem ZNMP w Makarówce.

XII Bieg Niepodległości w Płocku

Wcześniej, 9 listopada br., w Płocku odbył się bieg ulicami miasta „Biegnij z Biało- Czerwoną”.  W wydarzeniu wzięli udział: ks. Bp Piotr Libera, Senator Marek Martynowski oraz Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury MUW w Płocku.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry z Zespołu Szkół Technicznych w Płocku. Orkiestra wykonała również pieśni patriotyczne. Leszek Brzeski – Prezes Klubu Viktoria przywitał zebranych gości oraz podkreślił rangę tegorocznych uroczystości.  Młodzież szkolna złożyła kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a później bieg wyruszył ulicami miasta.

Uroczysta sesja rady miasta i nadanie nazwy rondu nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Ostrołęce

Hymnem narodowym wykonanym przez chór Cantilena pod batutą Henryka Gadomskiego rozpoczęła się oficjalnie uroczysta sesja Rady Miasta zwołana w setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Obrady otworzył Jerzy Grabowski nawiązując do słów jednego z Ojców Niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego. Przywitał też zaproszonych gości, w tym Marcina Grabowskiego, Kierownika Delegatury MUW w Ostrołęce. Wśród obecnych w sali OCK przeważała młodzież w harcerskich mundurach, nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń i pocztów sztandarowych ostrołęckich szkół, stowarzyszeń i organizacji.

                                                                                                                                                                       Źródło: www.ostroleka.pl

Pierwszym punktem była projekcja filmu poświęconego żołnierzom antykomunistycznego podziemia działającym w powiecie mławskim. Następnie Prezydent Janusz Kotowski i Przewodniczący Rady Miasta wręczyli honorowe odznaki „ Za zasługi dla miasta Ostrołęki”. Rada Miasta uhonorowała najwyższymi miejskimi wyróżnieniami dwie organizacje harcerskie działające na terenie Ostrołęki – ZHP i ZHR.

                                                                                                                                                                             Źródło: www.ostroleka.pl

Sesję zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu połączonych chórów Cantileny oraz Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego pod dyr. Henryka Gadomskiego. 

11 listopada br. oficjalnie odsłonięto tablicę z nazwą nowego ronda łączącego ulicę ks. Franciszka Blachnickiego z Aleją Jana Pawła II. Nosi ono nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W dniu narodowego święta, po zakończeniu uroczystej sesji Rady Miasta odsłonięto tablicę z nazwą ronda. Wstęgę odwiązali między innymi Prezydent Janusz Kotowski, Poseł na Sejm RP, Arkadiusz Czartoryski, Jerzy Grabowski, Grzegorz Płocha, Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce.

Źródło: www.ostroleka.pl

Źródło: www.ostroleka.pl

Polskie święto państwowe obchodzone jest co roku 11 listopada. Ustanowiono je pod koniec istnienia II RP dla upamiętnienia odzyskania bytu państwowego po 123 latach niewoli pod jarzmem Austrii, Prus i Rosji. Święto przywrócono w 1989 r.

 

 

 

Podziel / Share
11.11.2018, Ilość wejść: 1219, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry