Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

29.10.2018

Centralne uroczystości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

W niedzielę 28 października br. w Warszawie odbyły się centralne uroczystości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Obchody, którym przewodniczył metropolita Sawa zwierzchnik Cerkwi w Polsce rozpoczęły się św. liturgią w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Podczas uroczystości Minister Adam Kwiatkowski odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy. W swoim liście Prezydent RP podkreślał, że duchowa tradycja wiernych Kościoła prawosławnego jest integralną części dziedzictwa RP:

"Razem obronili odrodzoną ojczyznę przed nawałą bolszewicką, razem też odbudowali kraj ze zniszczeń wojennych i pracowali dla dobra wspólnego oraz pomyślności współobywateli" - napisał Prezydent.

Podczas uroczystości Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski reprezentujący Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał list do uczestników spotkania:

„Sto lat niepodległości to radosne święto. Dzięki postawie naszych przodków dzisiaj możemy cieszyć się bezcennym darem wolności. Wspominamy naszą historię i te momenty, które są w niej szczególnie ważne. Warto podkreślać, że Kościół prawosławny był i jest nieodłączną częścią naszych dziejów.(…) Jesteśmy dumni i wdzięczni za tę obecność i dzielenie naszej wspólnej drogi.” - napisał w okolicznościowym liście Premier rządu RP.

Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod znajdujący się w pobliżu katedry monument upamiętniający księdza pułkownika Szymona Fedorońko, gdzie odprawione zostało nabożeństwo w intencji zmarłych i poległych w walce o wolność Polski. Pomnik upamiętnia, zamordowanego w Katyniu naczelnego kapelana wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, księdza pułkownika Szymona Fedorońkę. W czasie zbliżających się uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości za zasługi dla polskiej niepodległości śp. księdzu pułkownikowi Fedorońce zostanie nadane pośmiertnie, najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego.

W niedzielny wieczór na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się także koncert muzyki cerkiewnej i pieśni patriotycznych.

W obchodach uczestniczyli m.in.:  Jego Eminencja Ksiądz Arcybiskup Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski; Minister Jarosław Sellin,  Minister Adam Kwiatkowski, Księża biskupi, kapłani i członkowie zakonów, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 

Podziel / Share
29.10.2018, Ilość wejść: 579, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry