Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

17.10.2018

Dziewiąta edycja międzynarodowego projektu Jesteśmy Razem

17 października już po raz dziewiąty młodzież polska i izraelska spotkały się na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince, by uczcić pamięć tragicznie zmarłych ofiar. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Jarosław Sellin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tal Ben-Ari Yaalon, Wiceambasador Izraela, przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Jan Słomiak, Burmistrz Kosowa Lackiego oraz przedstawiciele samorządu.

Projekt Jesteśmy Razem to wspólna inicjatywa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerami tego przedsięwzięcia są Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), miasto i gmina Kosów Lacki oraz tamtejsze szkoły.

Głównym celem projektu jest edukacja i integracja młodzieży z województwa mazowieckiego z ich rówieśnikami z Izraela. Corocznie pół tysiąca uczniów, po 250 z każdego kraju, uczestniczy w spotkaniu, które ma za zadanie, poprzez edukację historyczną, zbliżyć do siebie obie grupy młodych ludzi. Oprócz warsztatów dla młodzieży odbyły się spotkania i panele dyskusyjne dla samorządowców, a także warsztaty dla nauczycieli oraz uroczyste upamiętnienie ofiar obozu w Treblince. Tegoroczny panel, z udziałem Wojewody Mazowieckiego, Zdzisława Sipiery, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, dr. hab. prof. UP Łukasza Tomasza Sroki - Dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz doktora Janusza Kłapcia z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN, dotyczył 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski oraz 70-lecia utworzenia państwa Izrael.

Projekt Jesteśmy Razem realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji Izraela. Nadaje to przedsięwzięciu wymiar międzynarodowy. Spotkanie po kolejny raz umożliwiło nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela, co przyczynia się do zbliżenia obydwu narodów.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku w Miejscu Straceń oraz przy Pomniku upamiętniającym zamordowanych Romów i  Sinti w byłym niemieckim Karnym Obozie Pracy. Wieńce złożyli: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera w imieniu Prezydenta RP, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wiceambasador Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon, przedstawiciele Muzeum Getta Warszawskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz samorządów województwa mazowieckiego. Zapalono znicze, a wartę honorową przed pomnikami pełnili harcerze.

- Razem z nami są uczniowie szkół z Izraela i Polski. My dorośli mamy obowiązek dawać  prawdziwy przekaz tego czym był niemiecki totalitaryzm niosący zagładę milionów Żydów i Polaków. Naszym zadaniem jest stworzyć płaszczyznę do lepszego poznania się i wzajemnego zrozumienia izraelskiej i polskiej młodzieży. Widząc zebranych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, polskiej i izraelskiej młodzieży, skupionej, poważnej i wierzącej w przyjaźń między narodami, z nadzieją możemy potrzeć w przyszłość - powiedział Wojewoda, Zdzisław Sipiera.

- Obydwa nasze narody, naznaczone w sposób tragiczny dramatem II wojny światowej, przeszły własne drogi do niepodległości i z determinacją oraz dumą ze swojej przynależności narodowej rozpoczęły budować przyszłość, stając się jednocześnie strażnikami pamięci o Zagładzie – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince rozpoczęły się minutą ciszy, po której odegrano hymny państwowe Izraela i Polski. Następnie Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki, Tal Ben-Ari Yaalon Wiceambasador Izraela w Polsce, Jarosław Sellin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zygmunt Stępiński Dyrektor ds. Komunikacji i Obsługi Klienta Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, młodzież izraelska i polska oraz świadkowie historii zapalili sześć zniczy upamiętniających sześć milionów ofiar Holocaustu: znicz Pamięci, znicz Sprawiedliwych, znicz Pamięci J.Korczaka, znicz Przyjaźni Między Narodami, znicz Oporu I Bohaterstwa, znicz Nadziei.

Jesteśmy Razem to tradycyjna forma uroczystego upamiętnienia ofiar obozu i  jednocześnie współczesna edukacja przybliżająca tragiczną historię Treblinki oraz przestrzegająca młode pokolenia przed konsekwencjami wynikającymi z uprzedzeń i nietolerancji. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w  tym wyjątkowym i ważnym wydarzeniu.

Bookmark and Share
17.10.2018, Ilość wejść: 1386, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry