Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

11.10.2018

Szybszy dostęp do energii gazowej – konferencja w Halinowie

  • Na zdjęciu: przemawia Mateusz Morawiecki, Premier RP.
  • Na zdjęciu: przemawia Minister Energii.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki  wzięli udział w uroczystości symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w sieć gazową.

- Program będzie prowadzony w 300 gminach, czyli obejmie ponad 10 proc. wszystkich gmin w Polsce – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej programowi przyspieszenia inwestycji w sieć gazową w latach 2018-2022.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że gaz jest bardzo ważnym źródłem energii dla Polski, a jego wykorzystanie wspiera m.in. rządowy program Czyste Powietrze, rozwój miejsc pracy, a także wydobycie rodzimych surowców energetycznych.

-Chciałbym podkreślić, że jeśli mówimy o 300 gminach, to 30 - czyli 10% - jest w województwie mazowieckim. Ten program jest olbrzymim wysiłkiem finansowym nie tylko dla Polskiej Spółki Gazownictwa, ale i dla PGNiG, które zwróciło się o możliwość dodatkowego wsparcia. Udało się doprowadzić do tego, by wartość dywidendy za ubiegły rok została przeznaczona na ten program - powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej.

Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022

Gazyfikacja będzie realizowana poprzez rozbudowę sieci gazowych, przy wykorzystaniu technologii skroplonego gazu ziemnego (LNG). Powstanie 4 817 km sieci i wybudowanych zostanie 77 stacji LNG. W ramach planowanych nakładów inwestycyjnych w wysokości 7,5 mld zł w latach 2019-2022 na realizację programu zostaną przeznaczone dodatkowe środki z dywidendy w kwocie 0,87 mld zł.

Gmina Halinów położona jest w centralnej części województwa mazowieckiego wzdłuż jednego z głównych kierunków rozwoju aglomeracji warszawskiej. W ramach prowadzonej tu inwestycji zgazyfikowane zostaną miejscowości Kazimierów, Krzewina i Mrowiska, a dostęp do sieci rozszerzony zostanie w zgazyfikowanej już miejscowości Długa Kościelna. Zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej jest obecnie 116 odbiorców. Łącznie planowane jest wybudowanie sieci gazowej o długości 9 240 km. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w 2019 roku.

 

Podziel / Share
11.10.2018, Ilość wejść: 642, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry