Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

09.10.2018

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej

Dziś w południe, z okazji zbliżającego się święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyła się stosowna uroczystość, w której uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Choć Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej przypada dopiero 27 października to dzisiejsze wydarzenie było okazją do uhonorowania pracy żołnierzy i pracowników Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie oraz podległych wojskowych komend uzupełnień.

Podczas uroczystości zostały wręczone nadane postanowieniem Prezydenta RP odznaczenia państwowe oraz przyznane decyzją Ministra Obrony Narodowej odznaczenia resortowe i wyróżnienia nadane przez Szefa WSzW. Wręczenia odznaczeń dokonali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, Zastępca Szefa SG WP gen. Adam Jaksow, Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień P-1 Sztabu Generalnego WP pułk. Jacek Perkowski.

Dla gości przygotowano prezentację, która przybliżyła zarówno historyczne jak i współczesne wydarzenia związane z działalnością i funkcjonowaniem terenowych organów administracji wojskowej.

Goście wydarzenia otrzymali również pamiątkowe medale, w tym także Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera i Paweł Błasiak Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW.

Na zakończenie części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do wysłuchania uroczystego koncertu, po którym nastąpił żołnierski poczęstunek.

W bieżącym roku obchodzona jest 100. rocznica ustanowienia tego organu. Sto lat temu - dokładnie 27 października 1918 r. podpisano Tymczasową ustawę o powszechnym obowiązku służby wojskowej. Na jej mocy powołane zostały pierwsze terenowe organy władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

Od 1918 roku pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce były Okręgowe Komendy Uzupełnień i Powiatowe Komendy Uzupełnień.

 

Podziel / Share
09.10.2018, Ilość wejść: 807, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry