Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

08.10.2018

78. rocznica powołania Batalionów Chłopskich

8 października br. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem „Ku Chwale Batalionów Chłopskich”, odbyły się obchody 78. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich. Wziął w nich udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Zgromadzonych powitał płk Zbigniew Zaborowski, Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

- W tym miejscu tradycja jest żywa, a to udowadnia tezę, że historia się nie skończyła, że historia trwa. W tym szczególnym miejscu jakim są Powązki Wojskowe, w tym Panteonie Chwały i Sławy polskiego oręża przy Pomniku Batalionów Chłopskich, spotyka się dzisiaj pokolenie Walczących o Niepodległość, przed blisko 80 laty i pokolenie tych najmłodszych, które od Was, Czcigodni Weterani chcą przejąć ten kodeks wartości, który był udziałem waszego pokolenia - powiedział Minister Jan Józef Kasprzyk.

 

- Przywołujemy dziś kolejny, niedostatecznie doceniony fragment dziejów II wojny światowej – świętujemy 78. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich. Chcemy oddać cześć ludziom, który podczas wojennej pożogi odważyli się stawić czoła najeźdźcom. Bataliony Chłopskie to największa po AK armia podziemna w Polsce – napisał Premier w liście odczytanym przez Wicewojewodę w trakcie uroczystości.

Po przemówieniach i ceremonii modlitewnej odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty, po czym udano się pod grób gen. dyw. Franciszka Kamińskiego, gdzie oddano cześć Jego pamięci.

W imieniu Premiera RP, Mateusza Morawieckiego wieniec złożył Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych był współorganizatorem obchodów 78. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich. 

Bataliony Chłopskie (BCh) – konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 160 tys. ludzi. Bataliony Chłopskie były drugą, po Armii Krajowej, siłą militarną w okupowanej Polsce. Działalność prowadziły również na Kresach Wschodnich, pod okupacją sowiecką i niemiecką. Były wspierane na wsi przez inne organizacje konspiracyjne Ruchu Ludowego – Związek Pracy Ludowej „Orka” i Ludowy Związek Kobiet, liczący ok. 20 tys. osób. Z jego szeregów rekrutowały się działaczki Zielonego Krzyża, niosącego pomoc sanitarną żołnierzom Batalionów Chłopskich oraz prześladowanym przez okupanta. Wiele z nich zapłaciło najwyższą cenę. W czasie okupacji zginęło ponad 10 tys. działaczy i żołnierzy BCh.

Podziel / Share
08.10.2018, Ilość wejść: 650, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry