Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

01.10.2018

Polska Wystawa Gospodarcza: inauguracja na pl. Piłsudskiego

  • Na zdjęciach: Prezydent RP i Pierwsza Dama podczas otwarcia wystawy.
  • Na zdjęciach: Prezydent RP i Pierwsza Dama podczas otwarcia wystawy.
  • Na zdjęciach: Prezydent RP i Pierwsza Dama podczas otwarcia wystawy.
  • Na zdjęciach: Prezydent RP i Pierwsza Dama podczas otwarcia wystawy.

W piątek, 28 września na pl. Piłsudskiego w Warszawie Para Prezydencka otworzyła pierwszą część Polskiej Wystawy Gospodarczej. Przez najbliższy miesiąc – do 28 października – na zwiedzających czekają pawilon wystawowy oraz ekspozycja plenerowa.

Chcemy, by nasza gospodarka była innowacyjna i szybko reagowała na wyzwania współczesnego świata – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

Ogromnie się z tego cieszę, bo mam nadzieję, że na 100-lecie odzyskania niepodległości będzie to kolejnym symbolem powodzenia w budowaniu silnego państwa, które zapewni bezpieczeństwo oraz dostatek naszym dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom – dodał Andrzej Duda.

PWG ma spopularyzować osiągnięcia ostatniego 100-lecia polskiej gospodarki, propagować patriotyzm gospodarczy oraz wzbudzić poczucie dumy i szacunku dla efektów pracy wielu pokoleń rodaków.

W pawilonie na pl. Piłsudskiego do dyspozycji gości są m.in. stanowiska tzw. rozszerzonej rzeczywistości oraz  interaktywne stoiska edukacyjne pełne informacji na temat polskiej historii gospodarczej ostatnich stu lat.

Na wystawie plenerowej przedstawionych jest  25 polskich firm z imponującymi tradycjami m.in. Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież, znaną w całej Europie rodzinną pracownię krawiecką Zaremba, producenta autobusów Autosan czy słynną poznańską fabrykę H. Cegielski.

Zasadnicza część wystawy otworzona będzie na Błoniach PGE Narodowego w Warszawie w połowie 2019 r. Inspiracją dla jej stworzenia była Powszechna Wystawa Krajowa, która odbyła się w 1929 r. w Poznaniu w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowała ona gospodarczy, rolniczy, kulturalny, naukowy i polityczny dorobek państwa oraz ułatwiła nawiązywanie kontaktów z Polakami mieszkającymi za granicą.  To największe wydarzenie w międzywojennej historii Poznania odbiło się szerokim echem w kraju i poza jego granicami. Szacuje się, że wystawę odwiedziło blisko 4,5 miliona osób.

 

Źródło: www.prezydent.pl.

Podziel / Share
01.10.2018, Ilość wejść: 976, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry