Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

30.09.2018

Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Dziś w Warszawie i Pruszkowie odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących im Pomoc. Uroczyste obchody rozpoczęła msza św. w Katedrze Polowej WP, po której  zgromadzeni  wzięli udział w X Marszu Niepokonanych.

Po zakończonej mszy uczestnicy wyruszyli z Placu Krasińskich i śródmiejskimi ulicami dotarli do Alei Jerozolimskich, skąd udali się do Pruszkowa. W wybranych miejscach trasy przemarszu aktorzy Teatru Muzycznego Od Czapy wykonywali program muzyczno-artystyczny.

W Pruszkowie, po mszy św. w Kościele św. Kazimierza, wyruszył III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Oba marsze – warszawski i  pruszkowski – połączyły się i  wspólnie dotarły do Muzeum Dulag 121 przed Pomnik Tędy Przeszła Warszawa, gdzie miały miejsce główne uroczystości.

Na miejscu grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały inscenizację historyczną, odtwarzając segregację więźniów w niemieckim obozie.

Oficjalna część uroczystości, w której wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych, po którym odbył się Apel Pamięci oraz okolicznościowe przemówienia. Wojewoda wręczył grupie kombatantów pamiątkowe medale z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wśród uczestników obchodów byli obecni m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, Prezesa IPN, Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś oraz delegaci środowisk kombatanckich. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i wieńce pod Pomnikiem.

„Tędy przeszła Warszawa”

6 sierpnia 1944 r rozpoczęła się zorganizowana przez Niemców akcja wysiedlania ludności cywilnej Warszawy. Operacja trwająca do końca października przeprowadzona została w nieludzki, okrutny sposób. Mieszkańcy Warszawy kierowani byli do obozu przejściowego Dulag 121 utworzonego w  Pruszkowie, który funkcjonował od sierpnia do grudnia 1944 roku. W tym okresie przeszło przez niego około 400 tysięcy osób. Placówka była przeznaczona dla cywilnych mieszkańców Warszawy wypędzanych z  domów w trakcie lub po zakończeniu powstania warszawskiego. Stamtąd, po segregacji, przetrzymywanych wywożono do Niemiec na roboty, do obozów koncentracyjnych i na teren Generalnego Gubernatorstwa.

 

Podziel / Share
30.09.2018, Ilość wejść: 1062, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry