Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

28.09.2018

Święto polskiej energii w stulecie Niepodległości

 • Źródło: Ministerstwo Energii
  Źródło: Ministerstwo Energii
 • Źródło: Ministerstwo Energii
  Źródło: Ministerstwo Energii
 • Źródło: Ministerstwo Energii
  Źródło: Ministerstwo Energii

Pracownicy sektora energetycznego w gmachu Politechniki Warszawskiej uroczyście obchodzili swoje święto, które w tym roku nazwano „Polska Energia w 100-lecie Niepodległości”. Na zaproszenie Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego w uroczystej gali wziął udział Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Obchody zainaugurowała uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności Bożej zebrali się przedstawiciele pracowników sektora energetyki polskiej.

Każdego dnia zapewniają dostawy energii do naszych domów. Dbają o bezpieczeństwo energetyczne. Niosą pomoc o każdej porze dnia i nocy. Praca osób związanych z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września 2018 r. podczas uroczystości „Polska energia w 100-lecie Niepodległości”. Najbardziej zasłużonych przedstawicieli sektora odznaczył Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

- Na co dzień pracownicy sektora energii pozostają w cieniu. Jednak to ich praca zapewnia nam bezpieczeństwo i sprawnie działającą gospodarkę. Bez ich wysiłku nie mógłby funkcjonować żaden zakład, fabryka czy gospodarstwo domowe, a tym samym nie byłby możliwy rozwój gospodarki – powiedział Minister.  

Podczas wydarzenia szef resortu energii podkreślił, że działania ministerstwa są spójne i zaplanowane z myślą o przyszłości.

- Modernizujemy górnictwo, dywersyfikujemy źródła dostaw energii, zmieniliśmy system wsparcia dla źródeł odnawialnych i stawiamy na rozwój innowacyjnych technologii. Z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wiemy doskonale, że przed nami ciągłe wyzwania, dlatego bardzo ważna jest współpraca całego sektora. Dzięki temu założone przez nas cele stają się coraz bardziej realne, razem możemy więcej – podkreślił.

Po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich sektorów związanych z wydobyciem, produkcją, dystrybucją i przesyłem energii zgromadzili się w jednym miejscu, aby uhonorować pracę ludzi, profesjonalistów, którzy niezmiennie od wielu lat przyczyniają się do rozwoju gospodarki. Uroczystość „Polska energia w 100-lecie Niepodległości” została zorganizowana pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Energii, Marszałków Sejmu i Senatu oraz przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Gośćmi wydarzenia byli pracownicy i kadra zarządzająca branż związanych z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii do polskich domów, miejsc pracy, środków komunikacji. Podczas wydarzenia zostały wręczone odznaczenia państwowe oraz resortowe „Za zasługi dla rozwoju energetyki”, „Zasłużony dla górnictwa” i „Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego”.

Premier Mateusz Morawiecki, w liście odczytanym przez Szefa Gabinetu Politycznego Premiera Marka Suskiego napisał, że branża pozostaje strategicznym sektorem, realizując ambitne cele rozwojowe. Morawiecki zauważył też w liście, że repolonizacja strategicznych aktywów, modernizacja i budowa kolejnych bloków to cele, które mają zagwarantować dostawy energii. Wśród innych ważnych celów wymienił też rozwój energetyki obywatelskiej i elektromobilności oraz stabilność finansową spółek.

Dzień Energetyka

Wcześniej, 26 września br. Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Energetyka organizowanych przez PGNiG Termika.

Podziel / Share
28.09.2018, Ilość wejść: 574, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry