Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

17.09.2018

W Łosinnie oddano hołd Żołnierzom Cichociemnym

W Łosinnie koło Wyszkowa zorganizowano Dzień Militarno-Patriotyczny. W wydarzeniu przygotowanym z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego i 75. rocznicy zrzutu Cichociemnych wziął udział Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Organizatorami Dnia Militarno-Patriotycznego, którego częścią było również widowisko historyczne, byli mieszkańcy miejscowości Łosinno wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Warszawa-Wschód przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i Jednostki Wojskowej GROM. Jednostka wojskowa Wojsk Specjalnych nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Podczas części oficjalnej delegacje, wśród których był przedstawiciel Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Piotr Oleńczak, złożyły kwiaty pod pomnikiem czynu polskich lotników i Żołnierzy Cichociemnych, odsłoniętym w 2010 roku.

Zebrani tego dnia na łąkach pod Wyszkowem mogli obejrzeć pokazy sprzętu GROM-u i WOT-u, zobaczyć film "ZAPORA", zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami lotniczymi. Odbyła się prezentacja grup motocyklowych i rekonstrukcyjnych. Jednym z głównych elementów uroczystości było widowisko historyczne Zrzut Cichociemnych ZAPORA 2018 z rekonstrukcją naziemną w 5 scenach, inscenizacją zrzutu historycznego oraz współczesnego.

Organizatorzy, podejmując się przygotowania całodziennego wydarzenia, mieli na celu oddanie hołdu Żołnierzom Cichociemnym, którzy jako spadochroniarze Armii Krajowej byli zrzuceni na okoliczne łąki nocą z 16 na 17 września 1943 roku. Wśród nich by mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora (1918-1949). Na mjr. Dekutowskim po wojnie wykonano wyrok śmierci 7 marca 1949 roku. Tak zginęło dziewięciu Żołnierzy Cichociemnych w powojennej Polsce wyrokiem władz komunistycznych.

Pierwszy lot Cichociemnych na teren Polski odbył się 15 lutego 1941 na pokładzie angielskiego samolotu Whitley. Cichociemnymi byli polscy żołnierze, którzy przeszli specjalne szkolenie w Wielkiej Brytanii z zakresu m.in. sabotażu, prowadzenia działań partyzanckich etc. i zgłosili się do działań na terenie zajętej przez Niemców Polski. Początkowo loty odbywały się z Wielkiej Brytanii, potem z bazy we Włoszech. Do wykonania zrzutów zakwalifikowano 579 żołnierzy i kurierów. Od 15 lutego 1941 do 27 grudnia 1944 zorganizowano 82 loty.

Uroczystości w Łosinnie odbywały się pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

Podziel / Share
17.09.2018, Ilość wejść: 545, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry