Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

29.08.2018

Święto plonów na Mazowszu - Życzenia dla rolników

Dożynki są nieodłącznym elementem czasu zbiorów. Obchody te w każdej rolniczej gminie mają wyjątkowy, świąteczny charakter. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Wicewojewodowie Mazowieccy: Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz oraz Kierownicy Delegatur MUW uczestniczą w rolniczych obchodach odbywających się na terenie województwa mazowieckiego.

Z okazji święta plonów mazowieckim rolnikom życzenia składa Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

 

 

 

Święto plonów w Sterdyni

Dożynki są nieodłącznym elementem czasu zbiorów. Te obchody w każdej rolniczej gminie mają wyjątkowy, świąteczny charakter. W dożynkach gminnych w Sterdyni wziął udział Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki.

 

Tegoroczne uroczystości w Sterdyni połączone zostały z obchodami jubileuszu 30-lecia GOKiS oraz 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Sterdyni. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele, po zakończeniu której dożynkowy korowód przeszedł na plac GOKiS. Odbyła się tam prezentacja dożynkowych wieńców oraz główna, obrzędowa część spotkania.


Ceremoniał rozpoczął się wręczeniem, przez starostów dożynek, chleba na ręce gospodarza gminy Wójta Gminy Sterdyń Grażyny Sikorskiej. Pani Wójt podzieliła bochen na małe kawałeczki, które zostały polane miodem. Następnie po złożeniu życzeń dla rolników przez oficjalnych gości i wójta gminy rozpoczął się zwyczajowy poczęstunek. Organizatorzy wraz z Senatorem Kraską oraz Wojewodą Mazowieckim częstowali zgromadzonych mieszkańców gminy i gości przybyłych na uroczystość chlebem polanym miodem. Czas poczęstunku umilała Orkiestra Dęta OSP.

W wydarzeniu wzięli udział m. in: Waldemar Kraska Senator RP oraz Marek Renik Kierownik siedleckiej Delegatury MUW.

Podczas spotkania na terenie wokół GOKiS odbywał się jarmark, goście mogli podziwiać występy artystyczne dzieci z kół zainteresowań działających przy ośrodku kultury oraz obejrzeć rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”.  Przez cały czas niedzielnego świętowania na dożynkowej scenie odbywały się koncerty muzyczne.

 

Dożynki gminne w Skrzeszewie

Konkursy dla publiczności, animacje dla najmłodszych oraz występy artystyczne i obrzęd dożynkowy – to główne atrakcje dożynek, które odbyły się w sobotę 9 września w Skrzeszewie. W uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Dożynki gminne w Skrzeszewie rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą z poświęceniem plonów. Następnie na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się oficjalne otwarcie uroczystości. Wśród atrakcji zaplanowano liczne konkursy z nagrodami, animacje dla najmłodszych oraz koncert zespołu „Helyos”. Uczestnicy dożynek mieli również okazję posmakować potraw regionalnych.

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski odczytał w imieniu Premier Beaty Szydło list skierowany do uczestników dożynek:

- (…) plony polskiej ziemi są świadectwem trudu i poświęcenia, ale także hartu ducha. Składam serdeczne podziękowania za wysiłek, który ma tak wielkie znaczenie dla naszej gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Organizatorom i uczestnikom dzisiejszych obchodów życzę wszelkiej pomyślności. Niech Dzień Dziękczynienia za plony przyniesie rolnikom i mieszkańcom gminy Wieliszew zasłużony odpoczynek i wypełni serca dumą i radością – napisała Premier Beata Szydło.

Dożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Współcześnie obchodzone są zwykle w jedną z niedziel sierpnia lub września po zakończeniu żniw. Święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność w przyszłych.

 

Powiatowo - Gminne Dożynki 2018 w Bogatem

26 sierpnia br. w Bogatem w powiecie przasnyskim odbyły się Gminno - Powiatowe Dożynki 2018. W uroczystości wziął udział Krzysztof Bieńkowski – Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.

W wydarzeniu, które odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej w Bogatem wzięli udział licznie przybyli mieszkańcy Bogatego, Przasnysza i okolicznych miejscowości. Mszę Świętą dziękczynną za tegoroczne plony odprawił ks. Cezary Olzacki – proboszcz tutejszej parafii. Delegacje rolników zaprezentowały piękne wieńce dożynkowe, symbolizujące dostatnie plony z okolicznych pól.

Krzysztof Bieńkowski odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników dożynek oraz złożył rolnikom życzenia od Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

Tego dnia przedstawiciele władz samorządowych wręczyli najlepszym rolnikom puchary i dyplomy. Uhonorowano również najlepszych absolwentów szkół powiatu przasnyskiego.

Dożynki uświetnił występ Zespołu Ludowego ,,Krasne”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bogatego oraz Schola Św. Anny. Program artystyczny przedstawiły również wszystkie okoliczne gminy. Czas imprezy wypełniły gry, konkursy i atrakcje dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko pszczelarskie. Nagrodę w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zdobyła reprezentacja sołectwa Bogate.

W czasie uroczystości dożynek gminno-powiatowych obecni byli m.in.: Wiceminister Rolnictwa Rafał Romanowski, Poseł Anna Ewa Cicholska oraz Senator dr Jan Maria Jackowski.

 

Dożynki Parafialne w Mniszku

W parafialnych dożynkach, które odbyły się 26 sierpnia br. w Mniszku koło Wolanowa, na zaproszenie miejscowego proboszcza, ks. kan. Adama Stanisława Kuca oraz sołtysa wsi Rogowa Marka Kraszewskiego, wzięli udział Ewa Markowska-Bzducha Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w MRiRW oraz Krzysztof Murawski - Kierownik radomskiej Delegatury MUW.

Z okazji rolniczego święta w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki w Mniszku odprawiona została uroczysta msza. Wraz z wieńcem dożynkowym okoliczni rolnicy, sadownicy i ogrodnicy przynieśli do kościoła tegoroczne dary ziemi oraz chleb. W ten sposób mieszkańcy Mniszka i Rogowa podziękowali za owoce pracy rąk ludzkich.

W czasie uroczystości Ewa Markowska - Bzducha odczytała okolicznościowy list gratulacyjny skierowany do rolników przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

List gratulacyjny do rolników nadesłany przez Zdzisława Sipierę Wojewodę Mazowieckiego odczytał Krzysztof Murawski.

- Z dumą obserwuję coraz bardziej nowoczesne gospodarstwa, które z powodzeniem konkurują na zagranicznych rynkach. Osiągnięcia te dowodzą dużej wiedzy, doświadczenia i ambicji mazowieckich rolników – napisał w liście Wojewoda Mazowiecki.

Dalszej części uroczystości towarzyszyły tradycyjne obrzędy ludowe. Goście łamali się poświęconym chlebem przygotowanym z tegorocznego zboża.

Od lat dożynki w Mniszku współorganizuje nestor tutejszej parafii pan Henryk Siara, jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców wsi Rogowa.

 

Dożynki gminne w Obrytem

Przemarsz barwnego, dożynkowego korowodu przed budynek urzędu gminy rozpoczął uroczyste obchody w miejscowości Obryte. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

26 sierpnia br. na placu przed urzędem odprawiona została uroczysta Masza Święta z błogosławieństwem dla rolników. Poświęcone zostały tegoroczne plony oraz tradycyjne, bogato zdobione dożynkowe wieńce.

Po oficjalnych przemówieniach, odbył się konkurs na najładniejszy dożynkowy wieniec. Wręczono również dyplomy dla najlepszych gospodarstw rolnych z terenu Gminy Obryte. Także najmłodsi otrzymali nagrody, ponieważ podczas wydarzenia został rozstrzygnięty konkurs dla dzieci „Moja Wieś”.

Świętowaniu towarzyszył bogaty program artystyczny z występami estradowymi. Wśród wykonawców była m.in. Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. Nie brakowało także możliwości kosztowania regionalnych wyrobów.

Prezentacje stoisk urzędu Gminy, wystawa rękodzieła kurpiowskiego, ekspozycja maszyn rolniczych to niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników niedzielnego wydarzenia.

 

 

 

Dożynki Powiatowo – Gminne w Odrzywole

W niedzielę 19 sierpnia br. w Odrzywole odbyło się tradycyjne święto ludowe. Z okazji zakończenia zbiorów Marian Niemirski Starosta powiatu przysuskiego oraz Marian Kmieciak Wójt gminy Odrzywół zorganizowali uroczystości dożynkowe dla mieszkańców powiatu i regionu przysuskiego. W uroczystościach uczestniczył Krzysztof Murawski – Kierownik radomskiej Delegatury MUW.

W podziękowaniu za szczęśliwe zbiory oraz w intencji rolników odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. bp Adam Odzimek. Po mszy wielobarwny korowód przeszedł na stadion, który był głównym miejscem tradycyjnych, rolniczych uroczystości. Dzielenie się chlebem i wybór najładniejszego wieńca dożynkowego, to niektóre z tradycyjnych obrzędów dożynkowych odbywających się podczas niedzielnego spotkania.

W oficjalnej części wydarzenia w imieniu Ministra Rolnictwa uroczyście wręczono honorowe odznaczenia dla najbardziej zasłużonych rolników w powiecie przysuskim.  

Obecny na uroczystościach Krzysztof Murawski – Kierownik radomskiej Delegatury MUW odczytał okolicznościowy list gratulacyjny skierowany do rolników przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

 - Dziękuję za Wasz rolniczy trud i postawę. Niech wieś będzie spiżarnia wartości gdzie godne życie tj. ciężka praca, odpowiedzialność i rodzina są filarami. Uroczystość taka jak dzisiejsza, łączy mieszkańców miast i wsi. To wielka radość i dowód solidarności. Dziękuję za tą jedność do polskiej ziemi – napisał Premier.

Krzysztof Murawski przekazał rolnikom także okolicznościowe życzenia i gratulacje w imieniu Zdzisława Sipiery Wojewody Mazowieckiego.

Dożynki powiatowo-gminne w Odrzywole miały ciekawą oprawę artystyczną. Były występy zespołów ludowych oraz artystów estradowych i muzyka rozrywkowa.

Wśród honorowych uczestników uroczystości byli m.in.: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Posłowie: Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk, Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty,  Ewa Markowska – Bzducha – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele lokalnego, powiatowego i wojewódzkiego samorządu, policji, lasów państwowych, duchowieństwa oraz mieszkańcy powiatu przysuskiego.

 

Region siedlecki: Dni z Doradztwem Rolniczym

W dniach 1-2 września 2018 r. w Siedlcach odbyły się XXV Jubileuszowe Dni z Doradztwem Rolniczym. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Dni z Doradztwem Rolniczym to największa impreza wystawienniczo-handlowa na terenie wschodniego Mazowsza, południowego Podlasia i północnej Lubelszczyzny. Cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony wystawców jak i odwiedzających.  Corocznie uczestniczy w niej ponad 500 firm, w ubiegłym roku targi odwiedziło ponad 100 tys. osób. Tegoroczne prezentacje odbywały się pod hasłem „Szacunek dla Ziemi naszą przyszłością”.

Jubileuszowej edycji imprezy towarzyszyła także XIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Wystawa Klaczy i Ogierów Hodowlanych.

Podczas wydarzenia można było zobaczyć m.in.: wystawę maszyn rolniczych, kupić sadzonki kwiatów i drzewek owocowych, a także zapoznać się z ofertą producentów żywności tradycyjnej i ekologicznej. Nie zabrakło również stoisk z wyrobami rękodzieła artystycznego oraz swojskimi potrawami.

Organizatorem wystawy jest Oddział siedlecki Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie.

 

 

 

Podziel / Share
29.08.2018, Ilość wejść: 1201, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry