Aktualności
Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
Od samego rana w Warszawie odbywały się wydarzenia związane ze świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Msza Święta za Ojczyznę, składanie wieńców w miejscach upamiętnienia żołnierzy polskich i przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego to elementy obchodów, które poprzedzały kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego - Wielką Defiladę Niepodległości. W wydarzeniu tym uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Niecodzienna defilada
Defiladę odebrał Prezydent RP Andrzej Duda w otoczeniu przedstawicieli Sejmu i Senatu, Rządu, delegacji zagranicznych gości, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli władz samorządowych.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas przemówienia
– Dzisiaj chylimy czoła przed tamtymi bohaterami, chylimy czoła przed żyjącymi jeszcze weteranami II wojny światowej, którzy są tutaj z nami dzisiaj. Chylimy czoła przed obrońcami ojczyzny. Chylimy czoła przed wszystkimi tymi, którzy z bronią walczyli o wolność, o niepodległość, o to, byśmy mogli żyć w naszym suwerennym, niepodległym kraju Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział Prezydent RP.
Salwa armatnia
Defilujące wojsko
Dzisiejsza defilada była wyjątkową, dawno nieoglądaną w takiej skali prezentacją potencjału militarnego Wojska Polskiego. O jej niepowtarzalności świadczyła nie tylko liczba uczestniczących/ biorących w niej udział żołnierzy, pojazdów i sprzętu wojskowego, ale też zakres historyczny prezentowanego uzbrojenia.
Defilada składała się z dwóch formacji: historycznej i współczesnej. Widzowie mogli zarówno podziwiać nowoczesny sprzęt wojskowy, jaki i prześledzić, odbywające się na przestrzeni wieków, zmiany w umundurowaniu oraz rozwój bojowego ekwipunku. Szyk historyczny tworzyło ponad 900 rekonstruktorów z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentowało chronologicznie minione epoki, począwszy od wczesnego średniowiecza aż do XX wieku. W części współczesnej można było zobaczyć ponad tysiąc żołnierzy z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Przed trybuną honorową przemaszerowało ponad 60 pocztów sztandarowych, przejechało blisko 200 wojskowych pojazdów z elementami uzbrojenia, jak m.in.: transportery opancerzone Rosomak, samochody HUMVEE, czołgi Abrams, Twardy i Leopard. Nad głowami tłumnie przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie widzów przeleciało też ponad 100 statków powietrznych. Wzdłuż linii Wisły leciały śmigłowce i samoloty m.in. : PZL-130 Orlik, M-28 Bryza oraz jedne z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych myśliwców – F-16.
Samoloty F-16 przelatujące nad Warszawą
– Kultywowanie tradycji oręża polskiego jest jednym z istotnych czynników budujących pamięć o heroicznej postawie obrońców ojczyzny, integrujących armię ze społeczeństwem, jednocześnie umacniających dumę narodową – podkreślił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Średniowieczni woje
Rycerstwo konne
Tłum widzów oglądających defiladę
Husaria przed trybuną honorową
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Niedługo po tym wydarzeniu już w 1923 r. dzień ten ogłoszony został świętem Wojska Polskiego, a jego obchody odbywały się corocznie do roku 1947. Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia od 1992 roku.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail