Aktualności
Jubileusz Państwowej Inspekcji Pracy
„Od wieku na rzecz ochrony pracy – Państwowa Inspekcja Pracy w 100 – lecie niepodległości Państwa Polskiego” – pod takim hasłem odbyła się w Warszawie konferencja z udziałem Wicewojewody Mazowieckiego, Sylwestra Dąbrowskiego i Zastępcy Głównego Inspektora Pracy Andrzeja Kwalińskiego.
W auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się kolejna z zaplanowanych 16 w bieżącym roku regionalnych konferencji głównego inspektora pracy z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i samorządu terytorialnego, poświęconych zbliżającym się obchodom 100-lecia powstania Państwowej Inspekcji Pracy.
Konferencję otworzył Zastępca Głównego Inspektora Pracy, Andrzej Kwaliński. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na przypadającą w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i zbliżającą się 100 rocznicę powołania polskiej inspekcji pracy. Przedstawił historię działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz jej rolę w systemie ochrony pracy. Omówił współpracę urzędu z organami administracji rządowej i samorządem terytorialnym.
Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski poruszył kwestie związane z rolą wojewody jako przedstawiciela administracji rządowej w terenie we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. Podkreślił także, że podstawą relacji pracodawca – pracownik jest szacunek. Inspekcja pracy ma misję zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Jako przedstawiciele samorządów swoje wystąpienia wygłosili: Józef Kurek, Przewodniczący Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego i Burmistrz Mszczonowa, Kamil Dziewierz, Wójt Gminy Jedlińsk i Burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba.
Wszystkie konferencje swoim honorowym patronatem objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Marek Kuchciński.
Państwowa Inspekcja Pracy została powołana 3 stycznia 1919 roku i była jedną z pierwszych instytucji państwowych w niepodległej Polsce. Misją PIP jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, poprzez efektywne i ukierunkowane kontrole oraz działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia zagrożeń wypadkowych i poszanowania prawa pracy. Dzisiejsze problemy na rynku pracy są inne od tych sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy zagrożenia dotyczyły przede wszystkim urazów przy pracy fizycznej.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail