Aktualności
Pamięć o wydarzeniach Marca’68
Z okazji 50 rocznicy Marca’68 na Uniwersytecie Warszawskim, który był miejscem tamtych tragicznych wydarzeń, 8 marca br. odbyły się główne uroczystości jubileuszowe.
W południe przed tablicą upamiętniającą wiec studentów domagających się wolności słowa zebrały się najważniejsze w państwie osoby. Wieńce w miejscu upamiętnienia złożyli m.in.: Prezydent RP Andrzej Duda, Wicepremier; Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin; Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Rektor UW, prof. Marcin Pałys, delegacje przedstawicieli samorządu, warszawskich uczelni wyższych oraz przedstawiciele organizacji studenckich.
- Wtedy, w tamtych dniach nie było pełnej niepodległości, była cenzura - to zupełnie nie to, co dzisiaj. Dzisiaj Polska jest niepodległa, dzisiaj nie ma cenzury, dzisiaj jest chleb i wolność i wszystko to, o co właśnie pokolenie moich rodziców i moich dziadków walczył – powiedział w okolicznościowym wystąpieniu Andrzej Duda Prezydent RP.
- Jesteście bohaterami naszej wolności, tak jak "Solidarność" lat 80., jak Żołnierze Niezłomni, jak bohaterowie 1956 roku, tak i wy jesteście bohaterami naszej wolności, polskiej niepodległości – dodał Prezydent zwracając się do uczestników Marca '68.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt, Prorektor ds. nauki i zarządzania SGH, prof. SGH Piotr Wachowiak, Prorektor ds. wojskowych WAT płk dr inż. Artur Król, Z-ca Dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP dr hab. n.med. Wojciech Bik, dziekan Wydziału Wzornictwa ASP, prof. Ksawery Piwocki, przedstawiciele Zarządu Samorządu Studentów UW oraz Przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW.
8 marca 1968 roku, w kraju miały miejsce demonstracje studenckie, które odbyły się m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Radomiu, Łodzi i Poznaniu. Na przeprowadzonych wówczas wiecach wzywano do obrony podstawowych swobód obywatelskich. Protestujący uchwalili też rezolucję, w której domagali się zwolnienia od odpowiedzialności karnej studentów wobec których zastosowano postępowanie dyscyplinarne. Odbywające się w spokojnej atmosferze protesty studenckie zostały brutalnie rozbite przez oddziały milicji i ORMO.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail