Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

26.06.2016

40. rocznica wydarzeń Czerwca 1976 r. w Radomiu i Ursusie

  •  Uroczyste obchody 40. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 roku w Ursusie.
    Uroczyste obchody 40. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 roku w Ursusie.
  •  W uroczystościach w Warszawie udział wziął Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
    W uroczystościach w Warszawie udział wziął Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
  •  Polowa msza święta podczas niedzielnych uroczystości w Ursusie.
    Polowa msza święta podczas niedzielnych uroczystości w Ursusie.

W sobotę i niedzielę odbyły się główne obchody 40. rocznicy akcji protestacyjnych z czerwca 1976 roku. W uroczystościach w Radomiu i stołecznym Ursusie udział wzięli m.in. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki oraz Artur Standowicz, II Wicewojewoda Mazowiecki.

Sobotnie obchody rocznicowe w Radomiu rozpoczęły się mszą świętą ku pamięci bohaterów czerwca 1976 roku i księdza Romana Kotlarza. Mszę świętą koncelebrował metropolita warszawski, ks. kardynał Kazimierz Nycz. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Robotniczego Protestu. Andrzej Duda, Prezydent RP wręczył także odznaczenia państwowe uczestnikom Wydarzeń Radomskich i działaczom opozycji.

Wieczorem odbyły się dwa równoległe koncerty: Jana Pietrzaka w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga i „Muzyczna droga ku wolności” przed urzędem miejskim. Na scenie można było posłuchać Małgorzaty Ostrowskiej, Róż Europy i Tomka Lipińskiego. Wręczona została także Radomska Nagroda Kulturalna. Uroczystości rocznicowe w Radomiu trwają od początku czerwca.

Obchody wydarzeń czerwcowych w Warszawie

Niedzielne uroczystości rozpoczęło powitanie pocztów sztandarowych i polowa msza święta. Oprawę muzyczną stworzyła Orkiestra Wojskowa z Torunia. Następnie zaproszeni goście i poczty sztandarowe przeszli pod Pomnik Czerwca 1976 roku. Tam złożyli wieńce. O godzinie 17 rozpoczęło się widowisko teatralno – muzyczne „Protesty Robotników Ursusa 76” w reżyserii Anny Rokosz oraz koncert patriotyczny. Uroczystościom towarzyszyła plenerowa wystawa „Tu zaczęła się wolność”.

Strajki i demonstracje, jakie miały miejsce 25 czerwca 1976 r., objęły łącznie ok. 80 tys. osób w 90 zakładach pracy na terenie 24 województw. Na Mazowszu demonstrowano w Płocku, Radomiu i Ursusie. Pochody zakończyły się starciami z MO, a w Radomiu ulicznymi walkami. Ostatecznie ówczesny rząd wycofał się z planu podwyżek cen żywności.

Podobne tematy

Podziel / Share
26.06.2016, Ilość wejść: 2259, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry