Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

09.04.2013

Straże gminne i miejskie: działalność służb na Mazowszu

  •  Uczestnicy konferencji.
    Uczestnicy konferencji.
  •  Cele i główne załóżenia konferencji omówił wicewojewoda Dariusz Piątek.
    Cele i główne załóżenia konferencji omówił wicewojewoda Dariusz Piątek.
  •  Ocenę działalności straży gminnych i miejskich przedstawia inspektor Michał Domaradzki, zastępca komendanta stołecznego policji.
    Ocenę działalności straży gminnych i miejskich przedstawia inspektor Michał Domaradzki, zastępca komendanta stołecznego policji.

Ocena funkcjonowania straży gminnych i miejskich, praktyczne aspekty przepisów prawnych oraz omówienie działań jednostek w Warszawie i Radomiu to główne punkty konferencji zorganizowanej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu wzięli udział: wicewojewoda Dariusz Piątek, komendanci straży gminnych i miejskich oraz przedstawiciele policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W 2012 roku funkcjonariusze komendy wojewódzkiej przeprowadzili kontrole w siedmiu jednostkach straży z terenu Mazowsza. Wśród dobrych praktyk zwrócono uwagę na wspólne inicjatywy takie jak: łączone patrole, akcje prewencyjne i zabezpieczanie imprez masowych z udziałem strażników. Z przedstawionego raportu wynika, że na popełnione wykroczenia strażnicy najczęściej reagowali pouczeniami (58 proc. przypadków), a w drugiej kolejności mandatami karnymi (38 proc.). Wśród wykrytych nieprawidłowości były przede wszystkim błędne wypełnianie druków mandatów karnych, prowadzenie przez jednostki straży czynności egzekucyjnych oraz niewłaściwe ustalanie tożsamości osób. Zwrócono uwagę także na problem niewystarczającej liczby strażników w poszczególnych gminach oraz brak powołania komendanta straży w Łochowie.

W 2012 r. Straż Miejska m.st. Warszawy przyjęła łącznie 445,5 tys. zgłoszeń. Najwięcej z nich dotyczyło ruchu drogowego, zdrowia oraz porządku publicznego. Jednocześnie warszawscy strażnicy odnotowali ponad 31 tys. zdarzeń, czyli o 31,3 proc. mniej niż w roku 2011. Systematycznie spada także liczba podjętych osób nietrzeźwych – z ponad 24 tys. w 2007 roku do 14,8 tys. w 2012. Funkcjonariusze straży miejskiej coraz liczniej angażują się w zabezpieczanie imprez masowych, czego przykładem był turniej EURO 2012. W ubiegłym roku do takich zadań przydzielono ponad 6,6 tys. strażników (ponad dwa razy więcej niż w 2010 roku).

Straż Miejska w Radomiu liczy obecnie 75 funkcjonariuszy i na co dzień współpracuje z monitoringiem miejskim. W 2012 roku 66 proc. interwencji jakie zarejestrowały kamery wpływały do dyżurnego tej służby. Dzięki temu udało się zatrzymać osoby dewastujące mienie, zakłócające ład i porządek publiczny czy spożywające alkohol. Od 1 stycznia do grudnia 2012 roku, pracownicy monitoringu zgłosili 3639 interwencji, z czego 1249 skierowano do Komendy Miejskiej Policji, a 2390 do Straży Miejskiej. Poprzez akcje „Czysty Radom” oraz „Reksio” strażnicy angażują się w zachowanie czystości w mieście. W ramach współpracy z Policją sekcja patrolowa-interwencyjna Straży Miejskiej przekazała 69 sprawców przestępstw.

W województwie mazowieckim działa 55 straży gminnych i miejskich. Jednostki te odpowiadają przede wszystkim za ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych. Wojewoda, przy pomocy Komendanta Stołecznego Policji oraz Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu, sprawuje nadzór nad działalnością strażników.

Podobne tematy

Podziel / Share
09.04.2013, Ilość wejść: 3292, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry