Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

23.08.2019

Policjanci w obronie Ojczyzny w 1939 r.

W sobotę 24 sierpnia br. w podwarszawskim Kuligowie, już po raz czwarty, odbyła się inscenizacja historyczna, tym razem bitwy z 1939 r. Widowisku historycznemu towarzyszył festyn rodzinny. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W ramach obchodów 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w Kuligowie odbyło się widowisko historyczne przedstawiające rekonstrukcję militarną upamiętniającą waleczność polskich policjantów i polskich oddziałów w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. Tegoroczne obchody zostały objęte honorowym patronatem Mariusza Kamińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obchody rocznicy bitwy zostały zainaugurowane uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny i jej obrońców odprawioną o godz. 15.00 w Kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Loretańskiej w Kuligowie. Nabożeństwo odbywało się w uroczystej oprawie z udziałem pocztów sztandarowych. Po ceremonii kościelnej uczestnicy wydarzenia w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą udział polskich policjantów w walkach z bolszewikami w 1920 r. Przed tablicą pamiątkową przedstawiciele rządu, administracji terytorialnej oraz służb złożyli kwiaty.

Ceremonii składania kwiatów towarzyszyła policyjna asysta honorowa oraz sygnalista.

Wieniec w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Po oficjalnym otwarciu uroczystości zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia.

List od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Tomasz Zdzikot Sektretarz Stanu w MON.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, widzowie przenieśli się na nadbużańskie łąki na towarzyszący imprezie piknik. W okolicach kuligowskiego skansenu przez całe popołudnie można było oglądać prezentacje, pojazdy służbowe, elementy wyposażenia i uzbrojenia policjantów. Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji uczyli jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej i unikać kradzieży kieszonkowych. Swoje stanowisko miało również Wojsko Polskie, policyjni antyterroryści wystawiony został mobilny posterunek, miasteczko ruchu drogowego oraz prezentacje Policji konnej i rzecznej.  

Podczas pikniku można było obejrzeć także mundury i wyposażenie polskich policjantów z okresu międzywojennego. O godzinie 17 rozpoczęła się inscenizacja historyczna ukazująca walkę z Niemcami podczas wojny obronnej 1939 roku. Przedstawiona została wówczas rekonstrukcja oparta na wydarzeniach, które miały miejsce podczas bitwy nad Pilicą.

 

 

 

Podczas wydarzenia obecny był bus informacyjny #Rodzina 500+ oraz stoisko, przy którym pracownicy MUW przekazywali mieszkańców Mazowsza informacje na temat poszerzonego programu rządowego. Uczestnicy wydarzenia mogli tam również porozmawiać z Wojewodą Mazowieckim Zdzisłąwem Sipierą.

Bitwa pod Kuligowem

17 sierpnia 1920 roku pod Kuligowem, rozegrała się dramatyczna bitwa, podczas której legendarny dywizjon polskich Huzarów Śmierci, w którego skład wchodzili policjanci Policji Konnej z Łodzi, Warszawy i Polesia, przypuścił okupioną wysokimi stratami szarżę na przeprawiającą się przez Bug sowieckie oddziały z artylerią.  Całonocna bitwa, która się wówczas rozegrała była jedną z końcowych starć Cudu nad Wisłą.

 

 

Podziel / Share
23.08.2019, Ilość wejść: 656, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry