Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

23.08.2019

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

23 sierpnia 1939 r. III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały układ, znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow.  Był krok, który otworzył drogę do II wojny światowej i wszystkich jej konsekwencji. W rocznicę podpisania tego porozumienia, obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

W wydarzeniu odbywającym się z tej okazji uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. W piątek 23 sierpnia br. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL znajdującym się na terenie więzienia mokotowskiego w Warszawie odbyły się uroczystości rocznicowe.

- Wspólnie składamy hołd wszystkim Ofiarom totalitarnych reżimów. Jesteśmy także zobowiązani, aby dogłębnie badać i rozumieć mechanizmy zła, które prowadziły do rozrastania się tych ludobójczych systemów, odkrywać całą prawdę o ich zbrodniach oraz upamiętniać tych, którzy stracili życie z rąk oprawców(…) - napisał Prezydent RP Andrzej Duda, w liście do uczestników obchodów odczytanym przez Ministra Andrzeja Derę.

Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów odczytał list Premiera RP Mateusza Morawieckiego - Fala nienawiści pochłonęła istnienie milionów w Europie i poza jej granicami. Działania wojenne odebrały, życie sześciu milionom polskich obywateli i obróciły kraj w ruinę. Naszym obowiązkiem, zarówno politycznym, jak moralnym, jest zrobienie wszystkiego, by czas zaprzeczenia godności ludzkiej nigdy nie powrócił. Jednym z warunków, na których możemy zbudować trwały, pokój jest troska o prawdę historyczną(…) - napisał Premier RP.

W swoim wystąpieniu Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro akcentował cierpienie jakie musieli przejść w komunistycznej Polsce żołnierze niepodległościowego podziemia. Minister przywołał również postać ochotnika do Auschwitz i zamordowanego na Rakowieckiej - rtm. Witolda Pileckiego.

Podczas spotkania odbyła się debata ministrów i przeprowadzona została także debata historyczna oraz prawnicza.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 r. W 2011 r. po raz pierwszy zorganizowane zostały w Warszawie uroczyste obchody tego dnia. Podpisana została wówczas „Deklaracja Warszawska”, za zadanie miała zwrócić uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych. Jej sygnatariusze wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych nieprzypadkowo wyznaczono na  23 sierpnia – tego dnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji zawierający tajny protokół uzgadniający podział Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Umowa ta przesądziła o wybuchu II wojny światowej oraz IV rozbiorze ziem polskich.

 

 

 

Podziel / Share
23.08.2019, Ilość wejść: 586, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry