Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

14.08.2019

Obchody w Markach - 99. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Msza święta w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy 1920 roku rozpoczęła obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W wydarzeniu wziął udział m. in.: Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP, Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego MON oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wieczorem 14 sierpnia br. w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Markach zebrali się uczestnicy obchodów rocznicowych. Msza miała wyjątkowo uroczystą oprawę. W kościele rozstawione zostały poczty sztandarowe.

Po mszy uczestnicy wydarzenia udali się pod Pomnik Żołnierzy 1920 roku na dalszą część uroczystości. Przed pomnikiem wystawione zostały wojskowe posterunki honorowe. Wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odegranie Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęło obchody w miejscu upamiętnienia.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP.

- Trzeba pamiętać, że w roku 1920 niepodległa Rzeczypospolita była wciąż młoda. Tworzyliśmy ją od podstaw, obywatelski etos patriotyczny odradzał się i rozkrzewiał po bardzo długim okresie niewoli. Mimo to Polska i Polacy potrafili podjąć tytaniczny wysiłek jakim była zorganizowana i skuteczna obrona przed potężnym, zdeterminowanym agresorem - napisał Prezydent.

List od Premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

- (...)Bitwa Warszawska, uznawana jest za jedną z dwudziestu przełomowych batalii w historii świata, to świadectwo siły polskiego ducha (...) Jesteśmy dumni z naszej historii. Dziś oddajemy hołd jej bohaterom - żołnierzom 1920 roku - napisał Premier.

Głos zabrał również Szef Gabinetu Politycznego MON, który odczytał list od Ministra Mariusza Błaszczaka.

- 15 sierpnia mamy możliwość spotykać się z żołnierzami i podziękować im za służbę. Możemy też zobaczyć z bliska pojazdy wojskowe, usłyszeć warkot czołgów, wozów opancerzonych a także podziwiać sprawność żołnierzy.

Po przemówieniach Antoni Widomski Prezes Komitetu Pro Memoria przedstawił rys historyczno-sytuacyjny opowiadający o wydarzeniach Bitwy Warszawskiej, które rozegrały się w pobliżu Marek. Po tym historycznym wstępie odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego zakończony salwą honorową.

Przed pomnikiem złożone zostały wieńce i kwiaty. Wieniec od Premiera RP na żołnierskiej mogile złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Po tej ceremonii zebrani wysłuchali fragmentu homilii Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcony Bitwie Warszawskiej. Spotkanie zakończyło się rozpaleniem białych i czerwonych zniczy, które z pomocą harcerzy zostały ułożone przed pomnikiem w kształt flagi narodowej.

Podziel / Share
14.08.2019, Ilość wejść: 668, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry