Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

09.08.2019

Pamięć o ofiarach sowieckiego ludobójstwa na Polakach z lat 1937-1938

11 sierpnia 2019 roku pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył hołd ponad 100 tys. ofiar sowieckich represji.

W niedzielę o godzinie 18.00 pod pomnikiem znajdującym się przy ul. Muranowskiej w Warszawie wspominano ofiary sowieckiego ludobójstwa dokonanego na Polakach w latach 1937-1938. Podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych, reprezentanci sejmu i senatu RP, weterani walk o niepodległość, Sybiracy, organizacje kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych oddali hołd uczestnikom wydarzeń sprzed 82 lat.

Podczas uroczystości odmówiono modlitwę, odbył się Apel Pamięci zakończony oddaniem salwy honorowej. Odczytano również listy okolicznościowe od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego.

Okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Zdzisław Sokal, Doradca Prezydenta RP.

- Ofiary tak zwanej "Operacji Polskiej" zginęły za to tylko, że były Polakami. Za przynależność do duchowej wspólnoty, połączonej wspólnym dziedzictwem, religią i wartościami. My, współcześni Polacy, którzy mamy to szczęście żyć w kraju wolnym i suwerennym, deklarujemy, że nasi zamordowani przodkowie pozostaną na zawsze w naszych sercach– napisał Premier RP w liście, który podczas uroczystości odczytał Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty. Wieniec w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego w miejscu upamiętnienia złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Jan Józef Kasprzyk Szef UdSKiOR, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera i Prezes IPN Jarosław Szarek.

Niedzielne uroczystości zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

W 1937 roku na terenie  Związku Sowieckiego rozpoczęły się masowe prześladowania znajdujących się/ zamieszkałych tam Polaków. Rozkaz z 11 sierpnia 1937 roku wydany przez szefa NKWD Nikołaja Jeżowa, zaakceptowany uprzednio przez Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele, zapoczątkował eksterminację Polaków – obywateli Związku Sowieckiego. Antypolska operacja przeprowadzona przez NKWD wyróżniała się skalą zbrodni i okrucieństwem. W wyniku bezlitosnych działań NKWD w latach 1937-38 zginęło co najmniej 111 tys. naszych rodaków, a prawie 29 tys. osób zostało zesłanych do łagrów. Szacunkowe dane wskazują nawet  na 200 tys. zamordowanych.

 

Podziel / Share
09.08.2019, Ilość wejść: 932, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry