Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

05.08.2019

Rzeź Woli – pamięć cywilnych ofiar w 75. rocznicę

W dniach 5-7 sierpnia wspominamy 50 tys. mieszkańców Warszawy z dzielnicy Wola, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego 1944. W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego pod pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Oficjalne obchody 75. rocznicy Rzezi Woli rozpoczęły się uroczystym apelem na Skwerze Pamięci, który znajduje się w rozwidleniu ul. Leszno i Al. Solidarności. Przed pomnikiem Pamięci 50 tys. Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 zebrali się Powstańcy Warszawscy, liczni mieszkańcy Warszawy oraz przedstawiciele Sejmu RP i Senatu RP, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministerstw, władz samorządowych, Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy do rodzin ofiar i mieszkańców stolicy, weteranów, zgromadzonych gości odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski: Bestialstwo, z jakim rozprawiono się z mieszkańcami Woli, każe nam postawić pytanie, w imieniu czego człowiek mógł zgotować taki los innym ludziom. Powód jest nam dobrze znany. Było nim dążenie Polaków do wolności, chęć przywrócenia niepodległego bytu i próba odzyskania naszej własnej stolicy. To one wywołały wściekłość Niemców, którzy postanowili zemścić się na ludności cywilnej, na niewinnych mieszkańcach Warszawy. Tony prochów złożone pod pomnikiem "Polegli-Niepokonani" to tysiące istnień ludzkich, utracone marzenia i plany zwykłych ludzi, zduszona w zarodku dziecięca ufność, umilkłe na zawsze kochające serce polskich matek i przerwane nagle życie osób starszych i chorych (...).
 

Następnie odbył się apel pamięci i oddane zostały salwy honorowe, po których licznie przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Wśród oddających hołd ofiarom byli przedstawiciele warszawskich rodzin, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń.

W ramach obchodów 75. rocznicy Rzezi Woli mieszkańcy miasta wzięli udział w Marszu Pamięci w hołdzie ofiarom. Wojewodzie Mazowieckiemu towarzyszyła Alicja Walecka Dyrektor Biura Wojewody. Po drodze zapalono znicze w miejscach upamiętniających zamordowanych.

Marsz zakończył się w Parku Powstańców Warszawy, gdzie można obejrzeć wystawę "Zachowajmy ich w pamięci". Umieszczono na niej ponad 90 białych brył z imionami i nazwiskami, oraz gdzie to było możliwe - z datami urodzenia i ostatnim znanym warszawskim adresem cywilnych ofiar Powstania. Uczestnicy Marszu zapalili tam świece.

 

Rzezi Woli dokonały oddziały wojsk niemieckich z rozkazu Adolfa Hitlera, który nakazał zburzenie Warszawy i wymordowanie jej wszystkich mieszkańców. Pomnik Ofiar Rzezi Woli został odsłonięty 27 listopada 2004 r. w ramach obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Monument usytuowany jest pomiędzy ulicami al. Solidarności i Leszno w miejscu gdzie stały kamienice, których mieszkańcy doświadczyli mordu w masowych egzekucjach. Podczas bestialskiej akcji okupanta Warszawiacy tracili także życie w swoich domach, żywcem podpalani lub rozstrzeliwani. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Ryszard Stryjecki.

 

 

 

Podziel / Share
05.08.2019, Ilość wejść: 592, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry