Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

24.07.2019

Centralne obchody Święta Policji

24 lipca obchodzone jest doroczne Święto Policji. Dzisiejsze obchody mają szczególny charakter ze względu na przypadająca w tym roku setną rocznicę utworzenia Policji Państwowej, która została powołana 24 lipca 1919 roku uchwałą Sejmu II Rzeczypospolitej. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Centralne obchody Święta Policji odbyły się o godzinie 14.00 na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wydarzenie miało uroczystą oprawę - rozpoczęło się od wmaszerowania na plac policyjnych pododdziałów oraz złożenia meldunków przez dowódcę uroczystości gen. Insp. Jarosławowi Szymczykowi, Komendantowi Głównemu Policji. Następnie, po wciągnięciu na maszt flagi państwowej oraz wspólnym odśpiewaniu hymnu przez uczestników uroczystości Komendant Główny Policji powitał przybyłych gości.

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wyrazy uznania dla pracy Policjantów.

- Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom policji i ich rodzinom za tę niezwykłą, oddaną służbę narodowi i ojczyźnie. Dziękuję za to, że jest to służba tak dobra, że zasługuje na tę niezwykle wysoką ocenę społeczną, to jest najważniejsze- powiedział Prezydent.

- Zawdzięczamy Wam ten lepszy czas dzisiaj i sięgamy w przyszłość i wierzymy - ja głęboko wierzę- że z taką formacją będzie to przyszłość dobra. Lepsza przyszłość dla pokoleń, lepsza przyszłość dla Polski - podkreślił Premier. 

W oficjalnych wystąpieniach Policjantom, Policjantkom oraz cywilnym pracownikom Policji wyrazy podziękowania złożyła również Minister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek - Dbacie o ład, porządek publiczny, ale przede wszystkim dbacie o bezpieczeństwo obywateli. Bo tylko na takim fundamencie, jakim jest bezpieczeństwo, można budować dobrą przyszłość państwa.

Następnie głos zabrał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk: - Dziś piękne i trudne tradycje w połączeniu ze współczesnymi wymaganiami stanowią solidny fundament i są podstawą sprawnego działania dzisiejszej Policji — Policji, bez której nie wyobrażamy sobie istnienia nowoczesnego państwa prawa. Jesteśmy dumni z naszej przeszłości i z wielką pokorą czerpiemy z niej zasoby. - powiedział szef polskiej Policji.

Podczas uroczystości funkcjonariusze otrzymali medale i odznaczenia.

Postanowieniem z 24 lipca 2019 roku – Prezydent RP mianował czterech oficerów Policji na stopnie generalskie. Awanse przyznane zostały na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji, na wniosek minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek.

Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:

  • insp. Paweł Dzierżak – Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach
  • insp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie
  • insp. Andrzej Łapiński – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi
  • insp. Henryk Moskwa – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie

Wyróżnienia otrzymali także laureaci konkursu „ Policjant, który mi pomógł”. Podczas policyjnego święta odbyła się także promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie.

Następnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożony został wieniec. Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada policyjnych pododdziałów.

Obchodom Święta Policji towarzyszy ekspozycja specjalistycznego sprzętu na co dzień używanego przez funkcjonariuszy Policji oraz stoiska promocyjno –profilaktyczne rozstawione przy Międzymurzu Piotra Biegańskiego na warszawskiej Starówce.

Podziel / Share
24.07.2019, Ilość wejść: 730, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry