Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

22.07.2019

Marsz Pamięci w 77. rocznicę likwidacji getta warszawskiego

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. W poniedziałek, w 77. rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci.

Zdjęcie: Żydowski Instytut Historyczny

Podczas wydarzenia Premiera Mateusza Morawieckiego reprezentował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Wojewoda Mazowiecki w imieniu Premiera złożył wieniec przed pomnikiem Umschlagplatz.

Marsz Pamięci wyruszył o godz. 18.00 sprzed pomnika Umschlagplatz i poprowadził trasą "od śmierci do życia”, pokonując drogę w odwrotnym kierunku, niż kiedyś ofiary Holocaustu.

Na trasie przemarszu znalazły się ulice Stawki, Karmelicka, Nowolipki, al. Jana Pawła II, Elektoralna i Chłodna. Ostatnim punktem była ul. Waliców, przy której przed wojną mieszkał poeta Władysław Szlengel.

Zdjęcie: Żydowski Instytut Historyczny

Zdjęcie: Żydowski Instytut Historyczny

Marsz odbywa się dla  upamiętnienia i oddania hołdu 300 tysiącom zamordowanych warszawskich Żydów. Co roku poświęcony jest innym osobom, dotychczas byli to m.in.: Janusz Korczak i jego podopieczni, śpiewaczka Marysia Ajzensztadt oraz personel medyczny getta. Tegoroczny jest okazją do upamiętnienia Władysława Szlengela (1914-43), który przed wojną był znanym autorem szlagierów - natomiast w getcie poetą żydowskiego losu. W getcie był konferansjerem i tekściarzem, wystawianego w kawiarni Sztuka przy ul. Leszno 2, satyrycznego programu „Żywy dziennik”. Został najpopularniejszym poetą getta, a jego wiersze czytane były w wielu domach. Wiersz jego autorstwa pt. „Kontratak” stał się hymnem powstańców w getcie. Władysław Szlengel został rozstrzelany przez Niemców 8 maja 1943 r.

Umschlagplatz to miejsce u zbiegu ulic Stawki i Dzikiej, w którym mieszkańcy getta czekali na transport towarowymi pociągami do oddalonego 100 km obozu zagłady w Treblince. Do wielkiej akcji likwidacyjnej getta Niemcy przystąpili 22 lipca 1942 r. Od tego dnia codziennie wozili na śmierć od 5 do 7 tys. osób. Według różnych danych przewieziono tam wówczas od 275 do 310 tys. osób, unicestwiając największą żydowską społeczność w Europie.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce; Rabin Oriel Zarecki; prof. dr hab. Paweł Śpiewak, Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Marian Turski oraz Judyta Rozbicka - Prokopowicz, Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Marsz Pamięci organizowany jest przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

Podziel / Share
22.07.2019, Ilość wejść: 456, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry