Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

04.03.2019

Konferencje: „Transplantacja Darem Życia”

Kolejne z cyklu prowadzonych konferencji dotyczących transplantacji odbyły się 28 lutego br. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie oraz 4 marca br. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Warszawie.

28 lutego 2019 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie przy ulicy Rogalińskiej 2 odbyła się konferencja pt. „Transplantacja Darem Życia”.

Jako pierwszy głos zabrał prof. dr hab. n. med. Sławomir Nazarewski, który przedstawił historię medycyny transplantacyjnej, wprowadził uczestników w jej główne założenia oraz osiągnięcia uzyskane za pośrednictwem tej metody leczenia na przestrzeni lat.

W konferencji udział wzięła również dr n. przyr. Małgorzata Dudkiewicz, która omówiła zasady działania Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Dr n. przyr. Małgorzata Dudkiewicz opowiedziała zebranym o procesie rekrutacji poboru szpiku od strony dawcy i współpracującej z nim organizacji. Polska jest w czołówce państw, w których notuje się największą liczbę rejestracji dawców szpiku.

Jako ostatni głos zabrał Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, który mówił o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem serca.  Przemysław Busz powiedział, że dzisiaj mija dokładnie 13 lat od przeszczepu i że codzienne życie praktycznie nie różni się od życia pozostałych osób.

W spotkaniu udział wzięło około 100 osób.

4 marca 2019 r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Warszawie przy ulicy Miłej 26 odbyła się kolejna konferencja pt. „Transplantacja Darem Życia”.

Jako pierwszy głos zabrał prof. dr hab. n. med. Sławomir Nazarewski, który przedstawił historię medycyny transplantacyjnej, wprowadził uczestników w jej główne założenia oraz osiągnięcia uzyskane za pośrednictwem tej metody leczenia na przestrzeni lat. W dalszej części wykładu Pan profesor mówił o transplantacji nerki, jako jednej z metod leczenia nerkozastepczego,  stosowanej
w schyłkowej niewydolności nerek.

Anna Korcala - Wichary omówiła zasady działania Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.  Opowiedziała zebranym o procesie przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Polska jest w czołówce państw, w których notuje się największą ilość rejestracji dawców szpiku.

Jako ostatni głos zabrał Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, który mówił zebranym o doświadczeniach osoby żyjącej z przeszczepem nerki od żywego dawcy.  

W spotkaniu udział wzięło około 50 osób.

Konferencja służy rozpowszechnianiu idei transplantacji narządów i tkanek. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”, realizowanego z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku.

Podziel / Share
04.03.2019, Ilość wejść: 496, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry