Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

07.02.2019

MSWiA: Służby przygotowują się do zabezpieczenia konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu

  • Na zdjęciu: zebrani podczas posiedzenia służb w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  • Na zdjęciu: zebrani podczas posiedzenia służb w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W związku z przygotowaniami do zabezpieczenia spotkania ministerialnego w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w MSWiA odbyło się posiedzenie zespołu do spraw koordynacji działań służb podległych resortowi. Spotkaniu przewodniczył Wiceminister Jarosław Zieliński.

W Warszawie, w dniach 13 i 14 lutego br., odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Polska jest gospodarzem spotkania i wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki jego współorganizatorem.

W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego planowane jest wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni na terenie miasta stołecznego Warszawy, który będzie obowiązywał od 11 do 15 lutego br. Na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen czasowo przywrócona zostanie kontrola graniczna. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej. Kontrola osób wjeżdżających będzie obowiązywała od 10 do 16 lutego br.

Możliwość przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych była wielokrotnie wykorzystywana w krajach strefy Schengen. Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. czy w trakcie grudniowej konferencji COP 24 w Katowicach.

Ponadto 29 stycznia br. Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie w sprawie wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA). Zgodnie z nim na obszarze miasta stołecznego Warszawy od 11 lutego od godziny 00:00 do 15 lutego br. do godziny 23:59 będzie obowiązywał pierwszy stopień alarmowy. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.

Podczas spotkania w MSWiA komendanci Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz SOP przedstawili stan przygotowań do zabezpieczenia konferencji. Pozytywnie oceniono dotychczasowe zaangażowanie wszystkich służb oraz poziom współpracy i wymiany informacji pomiędzy nimi. Podkreślono również wagę współdziałania ze stroną amerykańską w zakresie przygotowań.

- Ranga spotkania determinuje podjęcie przez służby dodatkowych działań, jak również przyjęcie rozwiązań szczególnych, które na czas konferencji, a także bezpośrednio przed i po jej zakończeniu, wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny w Polsce – powiedział Wiceminister Jarosław Zieliński. 
 

Źródło: MSWiA

Podziel / Share
07.02.2019, Ilość wejść: 617, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry